INFOLINIA I POMOC

91 300 01 59

DARMOWA DOSTAWA

PRZY PRZEDPŁACIE

JAK DOBRAĆ FELGI?

Opony zimowe w okresie letnim czy to dobry pomysł?Przychodzi czas kiedy temperatura powietrza jest coraz wyższa i zaczynasz zastanawiać się nad zmianą opon na letnie, ale nie posiadasz drugiego kompletu opon co oznacza spory wydatek. Tu pojawia się pomysł "może by zaoszczędzić" i pozostać przy oponach zimowych, przecież dopiero co je kupiłem i praktycznie nie wykazują żadnych oznak zużycia.

Niestety w rzeczywistości w dłuższej perspektywie czasu będzie Cię to kosztowało więcej. Opony zimowe wykonane są z miękkich mieszanek gumy w związku z czym zużywają się znacznie szybciej na ciepłych nawierzchniach niż opony letnie czy całoroczne nawet o 25%. Ponadto ze względu na zastosowaną specjalną konstrukcję bieżnika, opony zimowe mają większe opory i zużywają więcej energii do jazdy, co wpływa na zwiększenie zużycia paliwa.

Opony letnie 1

Najważniejszym argumentem przemawiającym za zmianą opon z zimowych na letnie jest jednak bezpieczeństwo. W okresie letnim wielu z nas jeździ zdecydowanie szybciej i bardziej agresywnie, czemu mogą nie podołać miękkie opony zimowe, które w warunkach letnich wykazują znacznie gorszą przyczepność. Konsekwencją tego jest gorsze prowadzenie się samochodu i zwiększenie drogi hamowania.

Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

Nie ma konkretnej daty, czy jednoznacznego sygnału do zmiany opon. Przyjmuje się, że wymianę powinno wykonać się gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7 C przez kilka dni z rzędu.

opony letnie 2

Niestety zazwyczaj zima nie kończy się z dnia na dzień i pomimo paru dni cieplejszych mogą pojawić się jeszcze przymrozki czy sporadyczne opady śniegu. Dlatego ze względów bezpieczeństwa nie warto wymieniać opon zaraz po pierwszych ciepłych dniach a wstrzymać się jeszcze przez kilka tygodni. Parotygodniowe używanie opon zimowych w cieplejsze dni nie wpłynie znacząco na ich zużycie a my będziemy mieli pewność, że nie zaskoczą nas ostatnie podrygi zimy .

Opony letnie 3