INFOLINIA I POMOC

91 300 01 59

DARMOWA DOSTAWA

PRZY PRZEDPŁACIE

JAK DOBRAĆ FELGI?

Czy powinienem kupować opony zimowe?Każdego roku przed nadejściem zimy wielu kierowców zastanawia się czy warto zainwestować w komplet opon zimowych.
Większość z nas reaguje dopiero gdy pojawią się pierwsze przymrozki a z nimi gołoledź lub pierwsze opady śniegu. Ostatnie cieplejsze zimy sprawiły, że wielu ludzi zwleka do ostatniej chwili lub decyduje się na przejechanie okresu zimowego na oponach letnich. Rezygnując z zakupu opon zimowych traktując go jako stratę pieniędzy.

Jakie są fakty dotyczące opon zimowych i czy warto zainwestować w zestaw zimowy?

Opony zimowe, mają na boku symbol płatka śniegu i są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki. Oznacza to, że są jeszcze wystarczająco miękkie, aby zapewnić odpowiednią przyczepność w temperaturach poniżej 7oC. Mają też inny wzór bieżnika, z delikatnymi rowkami lub "lamelkami" wyciętymi w każdym bloku bieżnika, który lepiej zagłębia się w śnieg.

Odwrotnie jest w przypadku opon letnich mają one stosunkowo twardą mieszankę, co oznacza, że ​​miękną w temperaturach wyższych od 7oC, aby zapewnić dużą przyczepność. To jednak sprawia, że ​​są mniej przydatne, gdy temperatura spada poniżej tej wartości, są wtedy zbyt twarde i nie zapewniają wystarczającej przyczepności.

Między oponami zimowymi a letnimi znajduje się trzecia kategoria opon: opona całoroczna / wielosezonowa. Przeznaczeniem tych opon jest zaoferowanie kompromisu pomiędzy tym co daje nam opona letnia i zimowa. Zastosowane bardziej miękkie mieszanki niż w oponch zimowych, dzięki czemu mogą być używane zarówno w niskich, jak i umiarkowanych temperaturach, nadal posiadają rowki na bieżniku, które pomagają zachować przyczepność na śniegu i błocie pośniegowym. Opony te są uważane za przydatne do -5 ° C.

Opony zimowe 1

Zatem, które opony są najlepsze na zimę?

Na pierwszy rzut oka opona całoroczna wydaje się być najbardziej trafnym wyborem do użytku w Polsce, ponieważ została stworzona do użytku w temperaturach, w jakich przebywamy przez większą część roku.

Jednak wielu ekspertów uważa, że ​​opony całoroczne nie są dobrym rozwiązaniem i nie zapewniają wystarczającego poziomu bezpieczeństwa, dlatego zalecają stosowanie opon o przeznaczeniu zimowym w ziemie i letnich w sezonie letnim.

Na pytanie, czy powinniśmy używać opon zimowych każdy z nas powinien znać już odpowiedź.

Opony zimowe 2

Opony zimowe nie są dobre tylko na śnieg i lód!

Opony zimowe są lepsze niż opony letnie, gdy temperatura spada poniżej 7oC. Oznacza to, że samochód wyposażony w opony zimowe powinien zatrzymać się szybciej i być mniej podatny na poślizg w każdych warunkach pogodowych, jeśli temperatura spadnie poniżej tej wartości.

Częstym argumentem przeciw co sezonowej wymianie opon jest fakt, iż opony zimowe są często nieco droższe niż opony letnie, a posiadanie dodatkowego zestawu to spory wydatek - zwłaszcza, gdy połączymy go z dodatkowym zestawem felg.

Warto jednak pamiętać, że chociaż trzeba zapłacić za dwa zestawy opon, to czas użytkowania każdego z kompletów w latach ulegnie wydłużeniu. A jeśli chodzi o zapasowy zestaw kół, zawsze można go sprzedać, gdy nadejdzie czas, aby rozstać się z samochodem i w ten sposób odzyskać część swoich pieniędzy.