INFOLINIA I POMOC

91 300 01 59

DARMOWA DOSTAWA

PRZY PRZEDPŁACIE

JAK DOBRAĆ FELGI?

Oznaczenia felg

Dobór nowych felg to coś więcej niż uatrakcyjnienie wyglądu samochodu. Nowe koła to bezpieczeństwo i poprawa komfortu jazdy.

Zanim zmienisz rozmiar koła, powinieneś wiedzieć o konsekwencjach związanych ze zmianą rozmiaru felgi i opony. Twój wybór może wpłynąć na zachowanie się samochodu na drodze. Dobrze jest mieć podstawową wiedzę na temat dopuszczonych przez producenta wielkości kół i opon do Twojego samochodu. Bez tej wiedzy ryzykujesz montaż kół, które mogą wpłynąć na prześwit pojazdu, spowodować problemy z prowadzeniem auta i niekorzystnie wpłynąć na jakość jazdy. Źle dobrane rozmiary kół mogą powodować kontakt z błotnikami, rozpórkami, amortyzatorami, zaciskami hamulca i innymi elementami zawieszenia.

Informacje o zalecanych wielkościach kół znajdziesz na naklejkach umieszczonych na słupku po otwarciu drzwi kierowcy, klapce wlewu paliwa lub w instrukcji obsługi.

Nasza strona zbudowana jest tak aby umożliwić Ci w prosty sposób dokonanie wyboru felg pasujących do Twojego auta. Dzięki konfigurator felg, strona wyświetla tylko felgi pasujące do auta które zostało wybrane przez użytkownika pozwalając mu skupić się jedynie na wyborze felg.

Konfigurator dostępny jest w dwóch wariantach jeden u góry strony gdzie za pomocą rozwijanych list należy wybrać swoje auto lub prostszy w który krok po kroku szukamy samochodu do którego mają być zamontowane felgi w pierwszej kolejności wybierając markę naszego samochodu, model, itd.

Jak odczytać oznaczenia na felgach

Przyglądając się felgom w swoim samochodzie, z całą pewnością nie raz widziałeś wybite na ich wewnętrznej stronie ciągi cyfr i liter na pierwszy rzut oka nie mających żadnego sensu. Wbrew pozorom zawierają one istotne informacje nie tylko dla pracowników serwisów motoryzacyjnych, ale także dla Ciebie!

Oczywiście ich znajomość nie jest obowiązkowa dla Ciebie, kiedy wolisz oddać swoje auto w ręce fachowców z warsztatu samochodowego, niemniej warto wiedzieć, co oznaczają określone kombinacje liter i cyfr, jakie zostały wybite na powierzchni danej felgi.

Gdzie są na felgach i co oznaczają

Oznaczeń tych nie znajdziesz od zewnętrznej strony felg, znajdują się one bowiem najczęściej od strony samochodu – na ramionach lub otworze centralnym. Nie ma przy tym znaczenia czy mowa tutaj o felgach aluminiowych czy stalowych, ich oznaczenia znajdziesz w podobnych miejscach. Jak wygląda takie przykładowe oznaczenie, a także co ono nam mówi? Spróbujmy wyjaśnić to na przykładzie! Przyjmijmy, że ciąg cyfr i liter jest następujący: 7Jx17H2, ET 30, CH 68.

7Jx15 – jest to oznaczenie rozmiaru danej felgi. Pierwsza cyfra oznacza jej szerokość (wyrażoną w calach), z kolei wartość następująca po literze J – jej średnicę (także w calach). Litera J, w tym przypadku, oznacza profil kołnierza. J odnosi się do profilu dla samochodów osobowych, może to jednak być także inne oznaczenie, na przykład JJ, które mówi, że felgi mają zastosowanie w samochodach 4x4. P lub K z kolei oznacza, że felgi sprawdzą się w starszych samochodach osobowych. Inne oznaczenia odnoszą się także do jednośladów czy samochodów ciężarowych.

H2 jest to oznaczenie określające typ profilu przekroju felgi, czyli określa ono ukształtowanie powierzchni, która będzie zakryta przez oponę.

Kolejne oznaczenia, czyli ET 30 określają tak zwane odsadzenie felgi (jest to odległość między płaszczyzną montażu a poziomą osią symetrii).

CH 57.1 oznaczenie to informuje nas o średnicy otworu centralnego (podawana jest w milimetrach). Średnica otworu centralnego nie może być mniejsza niż średnica piasty w naszym samochodzie, ale może być od niej większa. W takim przypadku do montażu felgi stosuje się pierścienie centrujące.